301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Ekim 2015 - Cumartesi 12:36 Bu haber 2344 kez okundu
 
Eller Her Zaman Hijyenik
D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Eller Her Zaman Hijyenik Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile her türlü bağlantıyı sağlayan, bu nedenle de en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. El yıkama alışkanlığı kazanılması önemlidir. Çünkü bu alışkanlık sayesinde pek çok bulaşıcı hastalığın önüne geçmek mümkündür.
Gündem Haberi
Eller Her Zaman Hijyenik

 
Başta İlimizde D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, birliğe bağlı hastanelerinde çalışanlarına el hijyeni konusunda enfeksiyonları önlemek amacıyla eğitimler düzenlenip bu eğitimler periyodik aralıklarla enfeksiyon hemşireleri tarafından  verilmektedir. 
D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hemşiresi Dilek Acarca  tarafından hastane servis bazında ve yerinde uygulamalı olarak eğitimler yinelenmiştir.
Hastane enfeksiyonlarını önlemede el yıkamanın önemi bilinmesine rağmen, el yıkamanın yerine daha kolay olan el antiseptikleri ile giderilmeye çalışılmaktadır.  Çünkü,  el yıkama için gerekli olan yakında bir lavabo, sıvı sabun, temiz ve sıcak su, kağıt havlu, çöp kutusu olmasına rağmen  yaklaşık 90 sn’lik uzun bir süreç, yerini 20-30 sn el antiseptiği ile ovuşturmaya bırakarak zamandan kazanılmaktadır.. El antiseptiğinin her yerde bulunabilir olması, diğer araç gereçlere ihtiyaç duyulmaması ve sürenin kısa olması el hijyenine uyumu da artırmıştır. Elde görünür bir kir olmadığı veya sporlu mikroorganizmalar ile kontaminasyon olmadığı durumlarda el antiseptikleri kullanımı önerilmektedir. 
Tüm dünyada hastane infeksiyonlarının insidansı ortalama % 7 - 10 civarındadır ve bu infeksiyonların tedavi maliyeti oldukça yüksektir. Hastane içerisinde mikroorganizmaların hastalar arasında taşınması ve yayılmasında % 20-40’ında kaynak, sağlık çalışanlarının ve refakatçilerin elleridir. Bu sorunun en az yarısı el hijyeni gibi basit bir işlemle engellenebilir.  Hastane enfeksiyonlarının yaklaşık %30-50’si el hijyeni ile çözülebilecek durumdadır. 
El hijyeni konusunda farkındalık oluşturulması yönünde yapılan çalışmalar,  hastane enfeksiyonunun getirdiği yüksek maliyeti önlemeye yardımcı olmaktadır.


EL YIKAMA 
Genel halk sağlığının korunması ve geliştirilmesi açısından  el yıkama son derece önemlidir.Ayrıca usulüne uygun el yıkama hastane infeksiyonlarının önlenmesinde en basit yöntemdir. El yıkama aslında bir medikososyal davranıştır. Sosyal El Yıkama El yıkama kavramı, antimikrobiyal etkinliği olmayan sabun ile ellerin yıkanmasını ifade etmektedir. Burada eldeki gözle görünür kir ve derideki geçici flora elemanları tamamen ortamdan uzaklaştırılmaktadır. Bu etkinliğin sağlanması için eller en az 20 saniye yıkanmalıdır. Sıvı kalıp halindeki sabunlukların gram-negatif bakterilerle kolonizasyon ihtimali olduğu için, tek kullanımlık olması veya ısıya dayanıklı olması ve dezenfekte edilmesi gerekir. Sosyal el yıkama tekniğinde 1. El yıkama öncesinde takı ve mücevher gibi aksesuarlar çıkarılır. 2. Akmakta olan su altında eller ıslatılır. 3. Bilekler, avuç içi, ellerin sırt ve parmak araları ile tırnakların kenar ve uçları sabun ile köpürtülerek en az 20 saniye süreyle kuvvetlice ovuşturulur. 4. Eller su altında iyice durulanır. 5. Eller bileklerden başlayarak kağıt havlu ile kurulanır. 6. Aynı kağıt havlu ile musluk kapatılır. 
El yıkamaya uyumun düşük olmasının en önemli nedeni çok zaman alması gibi gözükmektedir. El yıkama için sadece 20 saniyedir. Günlük yoğun faaliyetler sırasında çoğu zaman el yıkama işlemi uygun bir şekilde gerçekleşmektedir. Ancak doğru uygulanacak el yıkama işleminin hastalıklardan ve hastane enfeksiyonlarının önlenmesinde çok büyük öneme sahip olduğu unutulmamalıdır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eller, Her, Zaman, Hijyenik,
Yorumlar
Haber Yazılımı